تبلیغات

دنیای رایانه
 
بیا تو ،،،، نیای از دستت میره ها !!!!

امروزه ما در دنیایی پر از «گذرواژه» ( password ) زندگی می کنیم؛ گذرواژه هایی که می توانند از چهار تا بیست

نشانه تشکیل شده باشند. کاربرد آنها نیز در دسترسی به اطلاعات، برقراری ارتباط با دوستان، خرید آنلاین و مانند اینهاست. مشکل وقتی به وجود می آید که تعداد گذرواژه ها زیاد، و در نتیجه به خاطر سپردن آنها دشوار می شود. اگر این گذرواژهها قدرتمند نیز باشند، به خاطر سپردن آنها مشکل تر می شود. برای اینکه هم گذرواژه هایی قدرتمند داشته باشید و هم در به خاطر سپردن آنها دچار مشکل نشوید، ترفندهای زیر را به کار ببندید.

از گذرواژه های متفاوت استفاده کنید

چرا هنگامی که می توان به سادگی واژه « Baseball » را به عنوان گذرواژه انتخاب و همه جا از آن استفاده کرد، باید خودمان را به دردسر بیندازیم؟ شاید بهترین جواب این باشد که اگر یک بار گذرواژه « Baseball » لو برود، سایر اطلاعات شما نیز در دسترس قرار می گیرد. بر اساس مطالعات، حدود 75 % کاربران اینترنت یک گذرواژه مشترک را برای دسترسی به ایمیل و فیس بوک برمیگزینند. با انتخاب یک گذرواژه مشترک، ممکن است حسابهای بانکی شما نیز به خطر بیفتند.

از انتخاب گذرواژه های رایج اجتناب کنید

اگر گذرواژه انتخابی شما را بتوان در فرهنگ واژگان یافت، این گذرواژه به اندازه کافی قدرتمند نیست. همچنین انتخاب حروف و یا اعدادی که پشت سر هم روی صفحه کلید آمده اند (مانند 1234 ) نیز مناسب به نظر نمی رسد. نام فرزند، شهر محل تولد، تیم مورد علاقه و مانند اینها نیز نمی توانند گزینه مطمئنی باشند. همچنین، اعدادی مانند سال تولد، شماره شناسنامه، تاریخ ازدواج، تاریخ فراغت از تحصیل و مانند آن را می توان حدس زد. اینها اولین مواردی هستند که هکرها بررسی می کنند. آنها نرم افزارهایی می نویسند که در اولین قدم این گذرواژه های احتمالی را مورد آزمایش قرار می دهند.

چگونه گذرواژه ای قدرتمند داشته باشیم ؟

برای ایجاد گذرواژه ای قدرتمند می توانید از ترکیب اعداد، حروف بزرگ و حروف کوچک، و همچنین علامتهای خاص استفاده کنید. گذرواژه انتخابی دست کم باید دارای هشت نشانه باشد. نشانه ها باید به صورت تصادفی انتخاب شده باشند، نه اینکه از ترتیب حروف الفبا و یا چینش آنها روی صفحه کلید پیروی کنند.
همچنین، می توانید واژه ای را که می خواهید به عنوان گذرواژه انتخاب کنید، از انتها به ابتدا تایپ کنید. برای مثال، به جای « baseball » بنویسید « llabesab ».
استفاده از اعداد به جای حروف نیز راهکار مناسبی به شمار می آید. مثلاً به جای « football » می توانید از « f00tball » استفاده کنید. به کارگیری تصادفی حروف بزرگ در میان حروف کوچک، از دیگر روشهای ایجاد گذرواژه ای قدرتمند است. استفاده از علامتهای جایگزین نیز می تواند به شما کمک کند تا هم از واژه ای که به خاطر سپردن آن برایتان آسان است استفاده کنید و هم اینکه احتمال برملا شدن آن را بسیار کاهش دهید. مثلاً می توانید از « @ » به جای « a » و یا از «}» به جای « k » استفاده کنید.
همچنین، به خاطر داشته باشید هر چه یک گذرواژه طولانیتر باشد، احتمال برملا شدن آن نیز کمتر می شود.

آزمایش گذرواژه

اگر نگران این هستید که آیا گذرواژه انتخابی شما به اندازه کافی قدرتمند است یا خیر، می توانید با مراجعه به سایت net . howsecureismypassword //: http از میزان نفوذپذیری آن آگاه شوید. این سایت به شما می گوید که دسترسی به گذرواژه انتخابی تان چقدر زمان می برد. برای مثال، دستیابی به « kroywen » تنها سیزده دقیقه، « kr0yw3n » دو ساعت، « Kr0yw3^ » پانزده روز و « MA7ApUp# » حدود سه سال طول می کشد.
می توان از مثالهای بالا نتیجه گرفت که استفاده بیشتر از حروف بزرگ موجب قدرتمندتر شدن گذرواژه می گردد و با بالاتر رفتن تعداد نشانه ها، زمان بیشتری نیز برای نفوذ به آن مورد نیاز است. نفوذ به گذرواژه « Kr0yw3^Z! » دویست و سی و هفت سال زمان می برد.

چگونه گذرواژه های طولانی را به خاطر بسپاریم؟

به خاطر سپردن گذرواژه های قدرتمند و متفاوت، دشوار به نظر می رسد؛ اما می توان با استفاده از ترفندی ساده، هم گذرواژه هایی قدرتمند داشت و هم به سادگی آنها را به خاطر سپرد. با استفاده از سه حرف اول هر سایتی که می خواهید در آن عضو شوید و ترکیب آن با گذرواژه اصلی خود، می توانید به این هدف دست پیدا کنید. فرض کنید گذرواژه انتخابی شما « Kr0yw3^ » است. می توانید برای ایمیل خود گذرواژه « Kr0yw3^EMA .» و برای فیس بوک گذرواژه « Kr0yw3^FAC .» را انتخاب کنید. بدین صورت، می توانید دهها گذرواژه را به سادگی به خاطر بسپارید.میدانید که گذرواژه انتخابی خود را باید به صورت دوره ای تغییر دهید. برای این منظور، می توانید جای حروف نشان دهنده سایت را عوض کنید و برای مثال به جای « Kr0yw3^FAC .» از « Kr0yFACw3^ » استفاده نمائید.خب، معطل چه هستید؟ هنوز هم می خواهید « Baseball » گذرواژه شما باشد؟!ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ شنبه پانزدهم مردادماه سال 1390 توسط میلاد اکبری
|:  

ا
افزایش آمار بازدید